Jesteś tutaj: Strona główna » Nasza oferta » Góry Świętokrzyskie » Region Świętokrzyski

Region Świętokrzyski

       Region Świętokrzyski to miejsce magiczne. Co roku przyciąga wielu turystów bogactwem atrakcji turystycznych, których nieustannie przybywa. Sercem regionu są jedne z najstarszych w Europie Góry Świętokrzyskie, na utórego obszarze utworzono Świętokrzyski Park Narodowy. Najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich jest Łysica (612 m n.p.m.) jednak najbardziej znany miejscem gór jest Święty Krzyż z klasztorem, w którym przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od wieków pielgrzymowali tu liczni królowie Polski, a i teraz jest znanym sanktuarium przyciągającym niezliczone rzesze pielgrzymów i turystów. Wokół Gór Świętokrzyskich położonych jest wiele ciekawych turystycznie miejscowości: Nowa Słupia - z zabytkami starożytnego hutnictwa, Święta Katarzyna - z klasztorem oraz kapliczką i źródełkiem św. Franciszka, Bodzentyn - z ruinami zamku oraz wiele innych...

  

      Stolicą regionu są Kielce - miasto w którym również znajduje się wiele ciekawych miejsc. Pałac Biskupów Krakowskich, Katedra, Park Miejski, Rynek, Muzeum Zabawek i Zabawy, Rezerwaty Kadzielnia z dostępnymi do zwiedzania jaskiniami, Karczówka z klasztorem, Ślichowice, Biesak-Białogon czy Wietrznia z Centrum Geoedukacji to tylko część atrakcji miasta.

  

      Jedną z pereł regionu jest położony nad Wisłą Sandomierz w którym poza niesamowitym klimatem miejsca przyciąga moc atrakcji: zamek, Katedra, Brama Opatowska, Podziemna Trasa Turystyczna, Rynek z Ratuszem, kościół św. Jakuba, Wąwóz Królowej Jadwigi czy Góry Pieprzowe.

  

     Do największych atrakcji świętokrzyskich należą niewątpliwie takie miejsca jak: Jaskinia Raj, legendarny Dąb Bartek, ruiny zamków w Chęcinach oraz Krzyżtopór w Ujeździe, Muzeum Zegarów oraz opactwo cysterskie w Jędrzejowie, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, skansen w Tokarni, klasztor cystersów w Wąchocku, Rezerwat Archeologiczny w Krzemionkach Opatowskich, Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie, pałac oraz bizon safari w Kurozwękach, średniowieczny Szydłów, malownicze Ponidzie z takimi miejscowościami jak Pińczów, Wiślica czy Chroberz, uzdrowiska Busko Zdrój oraz Solec Zdrój, Opatów z kolegiatą św. Marcina i Podziemną Trasą Turystyczną i wiele, wiele innych...

  

      Również dzieci znajdą tu wiele atrakcji dla siebie. Do najważniejszych należą: Jura Park w Bałtowie, Park Rozrywki Sabat w Krajnie czy Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie.

  

      Na turystów czeka wiele kilometrów szlaków turystycznych pieszych oraz rowerowych, a zimą trasy narciarskie i kilkanaście wyciągów narciarskich.

  

Jesteśmy członkiem

Nasze imprezy gwarantuje

Polak za granicą

Facebook